تبلیغات
سلامت و حجامت - توصیه بهداشتی: روزهاى مناسب مورد سفارش معصومین از ماه های قمرى‏ جهت انجام حجامت

توصیه بهداشتی: روزهاى مناسب مورد سفارش معصومین از ماه های قمرى‏ جهت انجام حجامت

شنبه 21 آبان 1390  09:32 ب.ظ

نوع مطلب :حجامت در اسلام ،

تاثیر جاذبه ماه بر روی جانداران از دیرباز مورد توجه دانشمندان و حكما بوده است. در برخی احادیث بر حجامت در ایام ماه كه جاذبه در حداكثر میزان است تاكید شده است.
جاذبه ماه همچنان كه بر آب دریا تاثیر دارد و باعث جزر و مد آب میشود بر تركیبات موجود در خون انسان نیز موثر می باشد. و امروزه این مسئله كاملاً به اثبات رسیده است و در بسیاری از بیماریهای بزرگ دنیا در روزهای 14 و 15 ماه قمری جراحی انجام نمی دهند چون میزان خونریزی حین عمل بیشتر شده و یا بند آوردن خونریزی بسیار مشکل می شود.

امام رضا (ع) می فرماید: خون در افزایش هلال ماه افزایش می یابد و در كاهش هلال كاهش می یابد.
ضمناً روایاتى كه روزهاى مناسب از ایام ماه قمرى جهت انجام حجامت را بیان كرده‏اند بیشتر روزهاى هفدهم، نوزدهم و بیست و یكم و در روایتى دیگر دوازدهم تا پانزدهم ماه را مورد توجه قرار داده ‏اند.
المكارم از ابى سعید خدرى نقل مى‏كند كه رسول خدا(ص) فرمود: هر كس روز سه شنبه هفدهم یا نوزدهم یا بیست و یكم ماه قمرى حجامت كند شفاى بیمارى یكسال او خواهد بود(1)
امام رضا(ع) در رساله ذهبیه مى‏فرماید وقتى كه خواستى حجامت كنى در شب دوازدهم از هلال ماه تا پانزدهم را
انتخاب كن كه اینكار براى بدن تو سلامت آفرین‏تر است...(2)
حال سوالی مطرح می شود که علت این اختلاف از لحاظ زمانی چیست و بالاخره بهترین زمان از لحاظ ماه قمری جهت انجام حجامت چه زمانی است؟
با بررسی بیشتر احادیث و مخاطبین احادیث مذکور و با جستجو در منابع مکتوب طب ایرانی مشخص می گردد که افراد مورد سفارش امام رضا (ع)، جهت انجام حجامت در روزهای 12 تا 15 ماه، افرادی دموی مزاج می باشند که با توجه به اینکه در این ایام بین روزهای 12 تا 15 ماه های قمری، غلیان خون در اوج می باشد و درمان غلبه دم به خروج دم می باشد، انجام حجامت در این روزها برای افراد دموی مزاج مفیدتر می باشد و از بار دم خون آنان می کاهد ولی فردی که می خواهد با انجام حجامت، پاکسازی از اخلاط غلیظ و غیر مفید دیگر مثل بلغم و سودا و صفرا نماید، فرمایش پیامبر اعظم (ص) و امام صادق (ع) صدق می کند و باید از روز هفدهم به بعد ماه های قمری حجامت کند، چرا که در روزهای بعد از کامل شدن ماه (بعد از 15 ماه قمری) خون، رقیق و صالح به طرف داخل بدن برگشته و اخلاط غلیظ به دلیل ثقیل بودنشان هنور در سطح باقی مانده اند و به وسیله حجامت که یک پاکسازی از بافتهای سطحی بدن است به خوبی خارج می شود.============================================
منابع:
1 - بحارالانوار، ج 62 ص 139
2 - بحارالانوار، ج 62 ص 318

نوشته شده توسط: عباس کنار نوازی | آخرین ویرایش:چهارشنبه 10 آبان 1391 | نظرات() 

برچسب ها: حجامت ، سلامتی و حجامت ، حجامت و سلامت ، حجامت در اسلام ، نظر اسلام در مورد حجامت ، سلامتی و حجامت کردن ، بهترین زمان برای انجام حجامت ، زمان حجامت ،